Adres Centrum:
ul. Toruńska 1A/41 10-900 Olsztyn
tel. (89)6129747

czynne:
pon - pt 10-18
sobota 10-14


Jacek
Sklep

 

   Specjalista chirurgii szczękowej

    lek. stom. Sławomir Mazur

    Gabinet: ul.Partyzantów 79,
    10-830 Olsztyn, tel:534 03 03

  Zadaj pytanie: mazur_stom@poczta.onet.pl

 

Czy wada zgryzu może być przeciwwskazaniem do nurkowania?

Zależy od rodzaju wady. Jeśli wada zgryzu współistnieje ze zmianą toru oddychania. Prawidłowy tor oddychania jest przez nos. Przy zaburzeniach tego toru niejednokrotnie dochodzi do powstania wady zgryzu.

Niemożność swobodnego oddychania przez nos nie pozwoli na wyrównanie ciśnienia w uszach. Jeśli chodzi o inne wady zgryzu to jeżeli nie można utrzymać w zębach ustnika standardowego można zaopatrzyć się w ustnik fizjologiczny, który możemy sami dostosować do swojego zgryzu. Taki ustnik może użytkować tylko jego właściciel.

Dlaczego bolą zęby podczas nurkowania?

Może być kilka powodów. Zbyt mocne zaciskanie zębów w wyniku stresu związanego z nurkowaniem lub chorób związanych ze stawem skroniowo - żuchwowym. Choroba próchnicowa zębów oraz nieszczelne wypełnienia zębów i kanałów zębowych co jest odczuwalne przy zmianie ciśnienia podczas nurkowania szczególnie podczas wynurzania. Choroby zatok szczękowych.

Czy chore zęby mają wpływ na zdrowie nurkującego?

Chore zęby mogą mieć wpływ na zdrowie nurkującego a szczególnie na odległe narządy. Same nie muszą dawać dolegliwości ale będąc siedliskiem bakterii i ich toksyn -drogą krwionośną mogą wywoływać stany chorobowe: serca, nerek stawów, zatok obocznych nosa, oczu itp.

Chore zęby z powodu sąsiedztwa z innymi strukturami anatomicznymi mogą dawać objawy chorób tych struktur; Dotyczy to szczególnie zatok szczękowych i ucha.

Czy braki w uzębieniu dyskwalifikują nurkującego?

Nie. Braki zębów można odbudować protetycznie. Najlepiej uzupełnieniami stałymi których się nie wyjmuje. Problem dotyczy uzupełnień ruchomych. Jeżeli taka proteza jest stabilnie zaczepiona o własne zęby - problem jest mały. Jeśli nie można takiego uzupełnienia w miarę stabilnie zakotwiczyć na pozostałych własnych zębach lub ktoś ma braki całkowite może używać maski pełno twarzowej.

Czy implant w zębach ogranicza naszą zdolność nurkowania?

Nie wiem co masz na myśli. Implantem w zębach może być wkład okołomiazgowy, który stanowi zaczep do plomby w zębie. Natomiast implant jest to metalowa konstrukcja odbudowująca korzeń utraconego zęba, na którym odbudowuje się konstrukcję protetyczną. Jedno i drugie nie ogranicza zdolnosci do nurkowania.

Czy to prawda, że dla płetwonurków można założyć plomby bardziej odporne na ciśnienie? Jeśli tak, to ile to kosztuje ?

Nie ma wypełnień przeznaczonych dla sportów extremalnych w tym dla płetwonurków. Plomby dla osób nurkujących i lotników powinny być zakładane ze szczególną starannością aby nie pozostały uwięzione pęcherzyki powietrza, które to mogą spowodować wiele przykrości w związku ze zmianą ciśnienia(aerodontalgia).

Ile jest prawdy w opowieściach o pękających zębach podczas nurkowania?

W swojej wieloletniej praktyce nie spotkałem się z takim zdarzeniem. Pękające zęby zdarzają się w większości u pacjentów, którzy szczególnie unikają wizyt w gabinecie stomatologicznym. Przyczyną tych urazów jest próchnica zębów. A jeśli chodzi o nurkujących - to przy nieszczelnych wypełnieniach powietrze uwięzione między wypełnieniem i ścianą zęba może podczas wynurzania rozprężając się wypchnąć słabo zakotwiczoną plombę lub spowodować odłamanie słabej, cienkiej ściany zęba.(barotrauma zęba) Takie zjawisko jest określane przez nurkujących jako pękanie zębów podczas nurkowania.

 

 

 

Laryngolog

lek. med. Grzegorz Kalamarz

Gabinet: ul. Kołobrzeska 13F/37,
    10-445 Olsztyn, tel: 602 101 692

Zadaj pytanie: alergik@uwm.edu.pl

 

Czy można, a jeśli tak, to do jakiej głębokości nurkować z krzywą przegrodą nosa?

a) można

b) nie można

i która odpowiedź jest prawidłowa? Oto jest pytanie bo są czasami obydwie odpowiedzi są właściwe zależnie w stosunku do kogo je postawimy!

Czy już wystarczająco pokręciłem odpowiedz ?

A podchodząc poważnie do tematu skrzywienie przegrody nosa jest jednym z czynników mogących wywoływać lub nasilać stany zapalne błony śluzowej nosa w konsekwencji prowadząc do "kłopotów" z wyrównaniem ciśnienia w uszach. Dlatego każde skrzywienie przegrody nosa powinno być konsultowane z lekarzem laryngologiem, który oceni stan błony śluzowej nosa oraz drożność przewodów nosowych i zakwalifikuje lub nie do nurkowania.Co to jest przedmuchiwanie uszu i jak często należy to robić podczas nurkowania?

To właściwie jest pytanie do instruktora nurkowania a nie do lekarza!!!

Od strony medyczno- anatomiczno- fizjologicznej ( mądre sformułowanie--, co nie?) cały zabieg polega na wyrównaniu ciśnienia miedzy, nosogardłem, w którym znajduje się powietrze pod ciśnieniem podawanym przez automat oddechowy a uchem środkowym gdzie znajduje się powietrze o ciśnieniu "z przed " nurkowania.

Ucho środkowe jest strukturą dobrze upowietrznioną dzięki dobrze funkcjonującej trąbce słuchowej czyli kanałowi łączącemu nosogardło i właśnie ucho środkowe.

Zabieg ten zapobiega urazowi ciśnieniowemu ucha środkowego. Należy go przeprowadzać tak często jak odczuwamy "wzrastające ciśnienie w uszach"Co oznacza zwrot zawalone zatoki?

Nie wiem

Czy może chodzi ci o choroby zatok? Jeśli tak to, o jakie?Kiedy powinno się robić badania u laryngologa i jak takie badanie wygląda?

Moim zdaniem takie badania powinno być bezwzględnie obowiązkowe u każdego, kto chce zacząć swoja przygodę z nurkowaniem, a osoby nurkujące powinne przynajmniej raz na dwa lata poddać się takiemu badaniu.

Samo badanie jest niebolesne i nie ma się czego bać a polega na ............ najlepiej przyjść i samodzielnie się przekonać, a mocniej zainteresowanych odsyłam do podręcznika laryngologii.Co zrobić, gdy po nurkowaniu bolą uszy?

Odpowiedź jest bardzo prosta zaprzestać nurkowania i udać się do laryngologa mającego pojęcie o nurkowaniu i poddać się diagnostyce i leczeniu. W końcu możesz też nurkować dalej czekając aż może wydarzy się coś naprawdę poważnego np. perforacja błony bębenkowej i wylądujesz w szpitalu.